BültenDünya'yı Değiştiren Liderler

Dünyayı Değiştiren Liderler

Dünyaca Ünlü Şirketlerdeki Yönetici Türk Kadınları

Defne Tozan  (IBM Türk Ülke Genel Koordinatörü)

Defne Tozan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği mezunu. 2008 yılında IBM Global Teknoloji Hizmetleri’nde çalışmaya başlayan Defne Tozan, 2014 yılında IBM Global Teknoloji Hizmetleri Türkiye Direktörü oldu.

Filiz Doğan (Oracle Türkiye Genel Müdürü)

Filiz Doğan 1968 yılında Adapazarı’nda doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 1989 yılında mezun olduktan sonra yine aynı üniversitede MBA programına katıldı. Doğan, “Kadın, erkek yönetici veya çalışan arasında bir fark görmüyorum. Herkesin kendi tarzı var, bunun cinsiyet bağlantılı olduğunu düşünmüyorum” diyor.

Filiz Akdede (HP Türkiye Genel Müdürü)

1973 yılında Istanbul’da doğan Filiz Akdede, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunudur. Filiz Akdede 2013 yılından bu yana HP Görüntüleme ve Kişisel Sistemler Grubu Ülke Direktörü olarak görev yapmaktadır. Akdede, 2011 yılında Women’s International Networking konferansında Türkiye’yi temsil etmiştir.

Neyran Bahadırlı  (UBER Türkiye Müdürü)

Neyran Bahadırlı, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunudur. Amerika’da UVA Darden School of Business’de MBA yaptıktan sonra, Merrill Lynch Londra’da Teknoloji ve Medya Yatırım Bankacılığı takımında çalışmıştır. Kariyerine, dünyanın en büyük dijital komünikasyon şirketi Microsoft Skype’da devam etmiştir. On senelik yurt dışı tecrübesinden sonra İstanbul’a dönerek, Uber Türkiye Genel Müdürü görevine getirilmiştir.

Selda Bağdat Bahadır (Fujitsu Türkiye Genel Müdürü)

İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği Bölümü’nden 1989 yılında mezun olan Selda Bağdat Bahadır, Fujitsu’ya katılmadan önce IBM’de GBS Vodafone MEA Bölgesi Müdürü olarak görev yapıyordu. 25 yıldır yürüttüğü kariyerinde IBM, Cisco ve Gantek gibi sektörün öne çıkan bilişim ve telekomünikasyon firmalarında üst düzey yöneticilik yapan Bahadır, evli ve bir çocuk sahibi.

Derya Matraş (Facebook Ülke Müdürü)

Boğaziçi          Üniversitesi     Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nün ardından Columbia Business School’da MBA eğitimi alan FacebookTürkiye Ülke Direktörü’nün kariyer geçmişinde Oliver Whyman, McKinsey & Company gibi uluslararası şirketler de yer alıyor

Kaynak: https://ceotudent.com/dunyaca-unlu-sirketlerdeki-yonetici-turk-kadinlari

Share:

Leave a reply