BültenTeknoloji'den Haberler

Dünyanın Yapay Zekâ Tarafından Geliştirilen İlk İlacı İnsanlarda Test Edilecek

Euroean Pharmaceuitical Review’da yer alan habere göre insan yapımı olmayan ilk ilaç molekülü DSP1181, birinci aşama klinik deneylere girdi. İlacı geliştiren yapay zekâ ise Japonya’dan Sumitomo Dainippon Pharma ve Birleşik Krallık’tan Exscienta tarafından geliştirildi. İki şirket tarafından geliştirilen bu yapay zekâ, geliştirmesi normalde 5 yıl süren bileşeni sadece 12 ayda geliştirmeyi başardı.

Sumitomo Dainippon Pharma yöneticisi Toru Kimura, “Bu klinik çalışmayı başarıya ulaştırmak için çok çalışacağız. Bu sayede hastalar olabilecek en kısa sürede yeniliklerden faydalanabilecek” ifadelerini kullandı. İlacın algoritmalarla geliştirilmesi, yapay zekânın incelemeyi herhangi bir insandan çok daha hızlı yapabilmesini de sağlıyor.

Exscienta yöneticisi Prof. Andrew Hopkins, BBC’ye verdiği röportajda “Doğru molekülü bulmak için milyarlarca karar almak gerekiyor ve bir ilacı düzenlemek oldukça büyük bir karar. Ancak algoritmaların güzelliği tarafsız olmaları, bu sayede herhangi bir hastalık için kullanılabilir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: webtekno.com

Share:

Leave a reply