BültenHikayeler

David Duffield

Teknoloji girişimciliğinin sessiz gücü…

David Dufield’ın hikayesi, yenilikçi düşünce ve girişimcilik ruhuyla büyük başarılar elde etmenin mümkün olduğunu göstermektedir.

David Arthur Duffield 21 Eylül 1940 doğumlu, yazılım sektöründe faaliyet gösteren Amerikalı milyarder bir iş adamıdır. PeopleSoft’un kurucu ortağı ve eski başkanı, Workday, Inc. Şirketinin kurucu ortağı ve CEO emeritus’u ve Ridgeline, Inc. Şirketinin şu anki kurucusu ve eş CEO’sudur. Ho-Ho-Kus, New Jersey’de büyüyen Duffield, 1958 yılında Ridgewood yakınlarındaki Ridgewood Lisesi’nden mezun oldu ve burada beyzbol takımının eş kaptanıydı. Duffield, Cornell Üniversitesi’nden elektrik mühendisliği alanında lisans ve MBA derecesi aldı ve Cornell’deki bir nano ölçekli bilim ve mühendislik tesisi olan Cornell Duffield Hall’un arkasındaki hayırseverdir. Cornell’deyken Duffield Beta Theta Pi üyesiydi.

Duffield kariyerine 1964 yılında IBM’de pazarlama temsilcisi ve sistem mühendisi olarak başladı. IBM’den ayrılarak üniversite sınavı planlama yazılımı geliştiren Information Associates’i kurdu. 1972’de, sonunda en iyi yüksek öğrenim insan kaynakları yönetim sistemi satıcısı haline gelen Integral Systems’ı kurmak için ayrıldı. 1979 da ticari işletmeler için gerçek zamanlı insan kaynakları ve bordro uygulamaları sağlayan Business Software Corporation’ı kurmak için devam etti. Mart 2005’te Duffield ve eski PeopleSoft başkan yardımcısı ve ürün stratejisi başkanı Aneel Bhusri, hizmet olarak yazılım modeliyle finansal yönetim, insan sermayesi yönetimi ve planlama yazılımı sağlayan Workday, Inc. Şirketini kurdu. Bugün 17.500’den fazla kişiye istihdam sağlıyor. Mayıs 2014’te eş CEO rolünü bıraktı ve yönetim kurulu başkanı oldu. Nisan 2021’de başkanlıktan istifa etti ve Workday yönetim kurulu tarafından emeritus başkan ve nihayetinde emeritus CEO olarak atandı.

Duffield, altıncı ve mevcut şirketi olan Ridgeline’i 2017 yılında kurdu. Merkezi Incline Village, Nevada’da bulunan Ridgeline, yatırım yönetimi için bir endüstri bulut yazılım platformudur. Erken aşamadaki şirket şu anda Incline Village, Reno, New York City ve San Ramon, California’daki ofislerde yaklaşık 400 kişiyi istihdam etmektedir.

Share:

Leave a reply