Araştırma ve RöportajlarBülten

Covid 19 Sonrası Pragmatik Pazarlamanın (Pragmatic Marketing) Önemi?

Covid 19 pragmatik pazarlamanın önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Pandemi ile değişen hayatımızda maske, dezenfektan vazgeçilmezimiz olurken; çalışma hayatımızın başrolüne ise online görüşmeler ve webinarlar oturmuştur. Bu dönemde, mevcut gelişmeler doğrultusunda pragmatik pazarlama ile trend olan ihtiyaçlara cevap verebilenler kazandı. Peki pragmatik pazarlama nedir? Pragmatik pazarlama, müşterilerin isteklerine göre kendini sürekli olarak uyarlayan sofistike bir ürün yaratma ve pazarlama sürecidir. Uyarlama sırasında, pazarlama stratejisi test edilir ve ürünün müşterilerin ihtiyaçlarına uygun olmasını ve müşterinin beklentilerini karşılamasını sağlamak için yeniden uyarlanır.

Pragmatik pazarlamanın ilk adımı her zaman müşterinin ne
istediğini bulmaktır. Bundan sonra, ürün müşteri isteklerine
göre oluşturulur ve daha sonra nihai ürün ortaya çıkana kadar birçok kez test edilir. Pragmatik pazarlamayı en verimli yöntemlerden biri yapan da budur.

Pragmatik pazarlama, nihai ürünün hedef pazarı karşılayacağından emin olmak için bir dizi ürün uyarlaması
ve testi içerir. Örneğin, ülkemizde geliştirilip üretilen siperlikler bu sürecin en basit ama akıllıca ürünlerinden biri arasında yerini almıştır. Benzer şekilde bir savunma sanayi şirketinin, solunum cihazı üretmeye başlaması da mevcut durumda talebin en iyi şekilde karşılanmasını sağlamış ve iyi pragmatik pazarlama örnekleri arasında yerini almıştır.

Kaynakça: https://referralrock.com/blog/what-is-pragmatic-marketing/

Diğer Yazılarımızı Okudunuz mu?  Covid-19 Sonrasında Şirketlerde Yeni Stratejiler
Share:

Leave a reply