Makale

Borsa İstanbul Bünyesinde “Özel Pazar” Açılıyor

“Özel Pazar” Borsa İstanbul bünyesinde kurulan, şirketlerin halka açılmadan paylarını satabileceği, böylece borçlanmadan şirkete kaynak bulabileceği web tabanlı ve üyelik bazlı bir platformdur.  Bu Pazar sayesinde şirketler, halka açık şirketlerin tabi olduğu izahname düzenleme, kamuyu aydınlatma gibi yükümlülüklerden ve SPK mevzuatlarından muaftırlar.

Yeni pazar yeri sayesinde hem erken aşama Yeni Girişimler, hem de girişiminde yol katederek belirli bir büyüklüğe erişmiş Yükselen Girişimler, nitelikli ya da lisanslı melek yatırımcılara doğrudan erişim imkanı bulacak. Pazarda, ortaklık ve pay alım-satım sürecinde ihtiyaç duyulan hukuki ve finansal danışmanlık gibi birçok konuda şirketler ile yatırımcılara destek olacak Servis Sağlayıcılar ve Aracılar da yer alacak olup gerekli olan tüm hizmetler tek platformdan sunulacak.

Yeni Girişimler kategorisinde üyelik başvurusu yapabilmek için şirketin kuruluş tarihinden itibaren en az 6 ay ve en fazla 5 yıl geçmiş olması gerekmektedir.

Yükselen Girişimler için ise;

  • Halka açık olmayan anonim şirket statüsünde olması
  • Bağımsız denetimden geçmiş veya herhangi bir yasal otoriteye verilen son iki yıldaki herhangi bir döneme ait mali tablolardaki aktif büyüklüğünün veya satış gelirlerinin asgari 5 milyon TL olması
  • Şirketin kuruluşundan itibaren en az 2 yıl geçmiş olması

Üyelik kayıtlarının 26 Ağustos 2014 tarihi itibarıyla başladığı Özel Pazar’ın resmi açılışı Kasım ayında yapılacak ve işlemler bu tarihte başlayacak. Ekim ayı sonuna kadar üyelik başvurusu yapan şirketlere ve yatırımcılara bir yıl ücretsiz üyelik imkânı tanınacak.

 

Kaynak: bistozelpazar.com

 

Share:

Leave a reply