Aile ŞirketleriBültenDünya'yı Değiştiren Liderler

4. Nesil Aile Şirketi: Dietz & Watson

Dietz & Watson, şarküteri ürünleri konusunda muhtemelen en iyi bilinen dördüncü nesil aile şirketidir. Şirket kısa süre önce, şarküteriden atıştırmalıklar ve sandviç ürünlerine doğru bir geçiş yaptı.

Lauren Eni, Dietz & Watson’da değişim yarattı. Büyük büyükbabası tarafından kurulan şirket, kendi bünyesinde bir pazarlama departmanına sahip değildi, ulusal rekla yapmıyordu ve işe girdiğinde sosyal medyada pek bir varlığı yoktu. Ancak, Eni şirketin marka stratejisinden sorumlu başkan yardımcısı olmasıyla birlikte bir değişim başlattı. Bu kapsamda da en etkili hamlelerinden biri, Dietz & Watson’ın ilk Super Bowl reklamı oldu.

Reklam 1990’lı yıllardan beri süregelen pop kültürde kalıcı bir referans oluşturdu, izleyiciler ve uzmanlar tarafından en iyi reklamlardan biri olarak kabul edildi.

Dietz & Watson, yeni pazarlama yaklaşımının bir parçası olarak Delishop’u oluşturdu. Mağaza, Philadelphia’daki South Street’te (restoran ve ilginç mağazalarıyla ünlü olan cadde) yer alıyor. Et ve peynir, soslar ve Dietz Fındıkları gibi geniş yelpazede satış yapıyorlar. Ama hepsi bu kadar değil alışveriş yapanlar ayrıca üzerinde “pastırmalı vücut” olan mayo, markalı bir beyzbol şapkası ve diğer gıda dışı eşyaları da burada bulabiliyor.

Dükkan Temmuz ayına kadar açık olacak ve bir e-ticaret sitesi üzerinden de online olarak yıl sonuna kadar satış yapacak.

Eni, tüm yeni pazarlama çalışmalarını aile şirketlerinin liderlerine detaylı bir şekilde açıklandığını ve pazar araştırmalarıyla desteklendiğini de söylüyor. Hiç kimsenin masaya getirdiği yenilikçi bir fikri reddetmediğini belirtiyor.

Eni, şirketini aile değerlerini benimseyen ve ulaşılabilir bir aile şirketi olarak tanımlıyor. Bir aile şirketi olmanın yanı sıra, avantajlarının pazarlama taktikleri geliştirebilmek ve risk alma
kabiliyeti olduğunu, bu yüzden aile üyelerinin öneriler çılgınca olsa bile, kendisini desteklediklerini söylüyor. En büyük desteği ise, şirketin yıllardır yüzü olan büyükannesinden gördüğünü belirtiyor.

Kaynak: https://www.familybusinessmagazine.com/dietzwatson-
nextgen-goes-nuts

Share:

Leave a reply